Jdi na obsah Jdi na menu
 


True Confessions

Juice Magazine květen 1999 

S novým albem Neon Ballroom se vrací Silverchair a dokazují, že někam jdou.

V prázdné kanceláři v Newcastle Hunter Street - Silverchair - Daniel Johns, Ben Gillies a Chris Joannou jsou zaneprázdnění zkoušením písni z jejich nového alba Neon Ballroom. S jejich klávesistou Samem Hollawayem, který byl přidružen k triu na živá show. Čtveřice je na měsíčním promo turné po světě na představení desky ve městech jako Londýn, LA a New York. Je to dlouhá cesta z garáže. Johns, který bude mít letos 20, zůstal doma během roku volna a psal písně, zatímco jeho partneři byli na pláži. Výsledek je nejlepší práce skupiny. Vyhýbám se temnotě místnosti a potkávám Daniela Johnse na trávníku blízkého parku. Daniel je přátelštější a více laskavější než očekávám. Oblečen v zeleném tričku a kraťasech je hrdý na svou novou desku a šťastný, že o ní může mluvit - dokonce i když je zpovídán více jak hodinu a půl není štěstí dost.

 Daniel Johns

Jak je dnes?

Skvěle, krásně. Ještě jsme neudělali nic příliš namáhavého. Jsem si jistý, že to bude horši časem. (smích) 

Kdy jsi začal psát tuto desku?

Většina z toho byla napsána v první polovině roku 98. Žil jsem sám v domě tři měsíce, psal písně a sledoval filmy.

Nežiješ doma?

Ano, teď, odstěhoval jsem se zpět, protože lidé si na mě stěžovali, že mám psa a hudba je příliš hlasitá, ..., příliš účtů a příliš mnoho věcí na které musíš myslet. 

Bojíš se jak budou kritici hodnotit Neon Ballroom?

První dvě alba jsem byl velmi sebevědomý. Opravdu jsem se bál důvěryhodnosti. Nestaral jsem se kolik desek prodáme. Byl jsem vždy posedlý děláním živých koncertů. Chtěl jsem, aby cena lístků byla nízká a naše trička byla levná. Ale teď kašlu na to. Nemohl bych dát hovno zda budeme hodnověrní nebo ne. Lidé budou vždy mít na tebe vlastní názor.

Jaká je tvá oblíbená píseň?

Emotion Sickness, určitě. Jsem na to hrdější než na písně, které jsem napsal dříve. 

Mimochodem zpíváš ,,Jsem jen hajzl" na Dearest Helpless?

(směje se) Oh, ne. "Jsem jen milý". To bych nikdy nenapsal. Nejsem sprostý v textech. (smích) Neříkám taková slova. Je to mimo mé pásmo. Zasraně je extrém kam jdu.

Zajímá mě co budeš dělat za pět let po tomto albu?

Je dobré, když na to lidé myslí, ale takhle ne. Je totiž příliš mnoho věcí, které můžeš dělat. Můžeš mít dlouhou přestávku předtím, než uděláš něco dalšího. Já jen nechci odhalit Silverchair. Nechci být výrobní produkt jako jsou jiné skupiny. Chci být čestný k lidem, kteří poslouchají naši hudbu. Nechci být slavný pro bytí hvězdou. 

Myslíš, že lidé ví jaký opravdu jsi?

Myslím, že lidé, kteří poslouchají Silverchair trochu rozumí tomu, kdo jsem. Ale mé texty jsou o negativních věcech života, protože chodím rád ze systému. Když si lidé myslí, že mé texty jsou negativní, mýlí se, protože nesedím deprimovaný v rohu. Je to obecný názor na mě, že se beru příliš vážně.

Cítíš se šťastný?

Jasně. Ve většině zaměstnání jsi jednou nahoře a jednou dole. Neznám práci, kde je všechno dobré. Ale nejlepší věc je, že děláš něco co je uspokojivější, než jen být v kanceláři od devíti do pěti každý den. Jsem za to vděčný. 

Co takhle Účetnictví?

Nemohl bych to dělat. Nebo právník! Nemohlo by mě to uspokojit.

Líbí se mi, že skutečně zpíváš na Neon Ballroom.

Ano, na prvním albu jsem zpíval hodně. Na druhé desce jsem do mysli dostal tu konstrukci, že když je to příliš melodické nebo děláš jistý rozsah je to příliš slabošské. Nechtěl jsem být vnímán jako příliš zženštilý, protože lidé si vždy mysleli, že jsem byl gay.

Spousta lidé mi to řekla.

Jo, byl jsem sebevědomý s druhým albem. Bylo to jako (převezme mužný hlas) - všechno bude silné - a s tímto albem jsem si jen řekl - kašlu na to, udělám co dělat chci. 

Řekl jsem ti, že jsi měl sex s jistou hlasatelkou v rádiu?

Jo. Nic není nemožné v současnosti v rock'n'rollu. Slyšel jsem toho spoustu a víc se o to nestarám. Říkají toho hodně. Neznepokojuje mě to, protože po mnoho let, kdy jsem opustil dům jsem byl nazýván teploušem a opravdu to dělalo můj život obtížným. Ale teď jsem rád, když lidé vyjdou s věcmi, protože to dělá život zajímavý. Mluvíš s jedním člověkem a ten si myslí, že jsi gay a další si myslí, že jsi nějaký tvrdý kurevník.

Dospívání je tvrdé, ale ještě těžší to musí být pod reflektory?

Všichni jsme měli opravdu dobré, vyrovnané dětství. Myslím, že bez vyrovnaného dětství, které jsem měl bych byl více zkurvený, než jsem. Ale dětství dělá hodně pořádku ve tvé mysli. Zvláště, když je ti 14 a jsi pořád s různými lidmi a zkoušíš najít a objevit kdo vlastně jsi - bez zkoušení žít jako vůl. Je obtížné, když se skutečně najdeš, protože oni tě dají do nějaké kategorie. Jednou tě viděli jako patnáctiletého a myslí si, že budeš takový pořád.

Nebo by tvá historie mohla pracovat jako překážka nebo by mohla vytvořit větší zájem o nové album.

Yeah, dobrá to je v co doufám. Je to skutečně velké riziko, protože jsme měli vzorec, který byl jasně úspěšný. Mohli jsme jednoduše udělat to stejné pro prodej tří milionů alb v Americe, ale opravdu jsme chtěli udělat něco co by nás uspokojovalo. Nemyslím, že toho budu někdy litovat. Je to něco, co jsem musel udělat. 

Budeš mít teď pokoj?

Stále jsem hodně poznáván, ale ne jak by se mi líbilo. Asi v 16 po škole jsem byl bit a stále mi říkali teplouš, lidé házeli hovna do našeho bazénů a otravovali mou rodinu. Bylo to velmi tvrdé. Pak během Freak Show jsem chtěl ukončit Silverchair, nechtěl jsem, aby obtěžovali někoho z mé rodiny.

Bylo to větší, než jsi mohl kontrolovat?

Přesně. Mohl jsem zvládnout útoky na sebe, ale když začali obtěžovat mou rodinu byla to opravdu oběť. Paparazzi, fotografové sledovali mého bratra do školy a mou malou sestru také. Má deset! 

Kdybys se mohl vrátit o pět let zpět, co by jsi změnil?

Naučil jsem se dělit svůj osobni život od života Silverchair. Byl jsem zmatený, myslel jsem na hudbu bezúhonně, že bych měl být stejná osoba k médiím jako k přátelům. Ale teď vím co říct a co ne.

Co tě dokáže zbláznit?

Nevím, někdy přijdu domů rozhněvaný a ničím věci. Ale vyrostl jsem z toho, to byl mladiství hněv (smích). 

Jak jsi se cítil. když jsi slyšelo teenagerech v USA, kteří zabili své rodiče zatímco si pouštěli vaši desku. Mohl by jsi se od toho distancovat?

Ano. Vzpomínám, že když se to stalo, měl jsem špatné období ve svém životě. Necítil jsem se příliš dobře. Byl jsem velmi zničen, skutečně. Byl jsem příliš slabý v kolenou, protože v té době jsem nepřemýšlel tak přímo. Myslel jsem, že jestli lidé berou mé texty tak doslova, měl bych přestat. Nechci, aby lidé dělali činy o kterých píšu.

Chodí za tebou děvčata?

(ušklíbá se) Ne. Děvčata nemají rádi hubené chlapce, je to jen způsob. 

Ale děvčata milují rockové hvězdy.. .

Milují rockové hvězdy, ale ... hm, ne …

Říkáš, že se to nestane?

Stane se to na turné. Když jsi skutečně Daniel Johns ze Silverchair, tak se to stane, ale když jsem to skutečně já a lidé poznají, že nejsem velmi dobrý... očekávají, že budeš ten superhrdina. To skutečně nejsem (třepe hlavou). Většina lidí je lepších na většinu věci než já. 

Není to příliš sebe-znehodnocování?

Ne, je to pravda. Jediná věc v které jsem skutečně relativně dobrý je hudba, tak to je proč se na ni hodně soustředím.

Dobrá, jsi v tom skutečně dobrý...

Velmi (smích), jen říkám, když jsem Daniel Johns ze Silverchair, Mr Rocková hvězda, lidé k tobě tíhnou, sednou na tvou past. Ale nikdy bych toho nevyužil. 

Jak si poradíš s takovými věcmi?

Je to velmi různé. Necítím se dobře, když to lidé dělají, protože nevím jak reagovat. Nikdy takové situace nevyužívám. Nejdu jim říct odprejskni, protože jsou milý, příliš milý. Nemyslím si, že to dělají protože si myslí, že jsem atraktivní. Dělají to protože chtějí říct: byl jsem z Danielem Johnsem ze Silverchair - a mohlo by jim to udělat lepší pocit na třicet sekund.

Lidé vidí slavné jak jsou nahoře nad nimi. Tak když poznají někoho slavného musí být také nahoře.

Vždy jsem si to myslel. Opravdu si mi to libí, kdybych si věřil udělal bych to. Mohl by to být čin méněcennosti, kdyby si mysleli - jsem o tolik níže než ty. Ale kdybych byl s tebou mohl by jsi mě povznést - nebo tak nějak třeba - jsi na podstavci a já jsem opravdu dobrá tak můžeme něco pro sebe udělat (smích). Největší mylná představa o mě je, že mám na turné každou noc jinou dívku, že jsem divoký sexuální stroj. 

Není to Ben?

Dobrá, Ben byl. Ale já jsem takový nikdy nebyl. Vůbec mě to nezajímalo. Nevidím nic dobrého na tom mít sex se spoustou různých dívek. Jsem si jistý, že je to dobré pro lidi, kteří to mají rádi, ale já do toho nejsem. Kdekoliv jsme byli zpovídáni říkali "Musíš být tak šťastný s dívkami, člověče." Není to skutečné, je to jen hloupé.

Byl jsem překvapen, že zpíváš "možná se zamiluji".

Začali jsme dělat toto chlapecké pronásledování na konci Freak Show, zvláště v Evropě. Našim davům dominovali skinheadi a metalisté, bylo tam hodně mužské posluchačstvo. A bylo to bez toho zkoušení znít sexy chtěli jsme šokovat muže více než ženy. Nechtěli jsme vypadat jako chlapecká skupina. Ale toto  album je nejlahodnější, které jsme udělali a také těžší, myslím. 

Písně jsou hodné osobní.

Nikdy jsem opravdu nebyl tak hluboko. V těch písních jsem objevoval věci, šel do oblasti o kterých s nikým nemluvím. Jediné záznamy těch zkušenosti jsou v písních.

Tak o čem je Ana' s Song?

Není to skutečně milostná píseň. Je to napsáno s úmyslem ukázat lidem, že je to milostná píseň. Je to o posedlosti o zmatku v jedení nebo o zmatku vizáže ... o čemkoliv co zmate tvou mysl. O tomto je to o mentální fobii, které tě potkávají životem, je to zmiňováno jako dívka. 

Líbí se mi text z Do You Feel The Same.

Dobrá díky. Někdy když potkávám lidi venku tak mě pronásleduji a o tom je tento text, mohl bych být přečten, kdybys věděl kdo jsem byl? Věděl by jsi o mně něco kdybys nepřečetl 200 rozhovorů?

Jsi znám tím, že nebereš drogy.

Nejsem na hranici, nepiji, protože jsem měl problémy s žaludkem. Měl jsem žaludeční vředy a alkohol je opravdu dráždil. Dělalo mě to velmi slabým, takž jsem s tím skončil. Nejsem žádný drogový král a nechci, ale neoznačil bych se, že nikdy nemůžu jít ven a pobavit se. 

Takže se nevyhýbáš zábavě?

Když mí přátelé mají party nebo něco jdu, ale docela dlouho je mi zle z věcí, které ti mohou dát jistý stupeň veselí bez dělání nepořádku v tobě.

Jak se cítíš s penězi?

Je dobré vědět, že máš finanční bezstarostnost.


Jdeš jen, sakra ...

Yeah. Celý princip je. že se setkávám s účetními, je to tak nereálné, když máš 19. Každých pár týdnů máš s nimi schůzku a vidíš čeho se účastníš a všechny ty blbosti. Spousta lidí je posedlá úspěchem, protože chtějí vily na kopcích. Peníze nejsou nic kromě falešného pocitu moci. 

Jak se cítili tvý rodiče, když jsi začal dostávat velké šeky?

Mý rodiče byli opravdu velmi dobří. Když jsem byl dítě, mohl jsem také vidět, že on nebo ona mají jistý stupeň úspěchu, ale mohl jsem také vidět jak toho dosáhly. V jednom období byli mými vzory v chování, byli nejlepší, opravdu mě podporovali celou cestu.

Kytarové sólo na Do You Feel The Same bylo na doporučení tvého otce, že?

Otec slyšel některé z našich nových písní a řekl: Víš co by tam mělo být člověče? (smích) A já: Co? Otec: Potřebuješ více kytarových sól, jako Neil Y ooog, Ritchie Balckmore, to je co potřebuješ. (smích) a já: Dobrá tati. Ta píseň je pro otce. 

Takže se nebudeš stěhovat z domova?

Ne, možná příští rok, mám se velmi dobře s mými rodiči, jsme si opravdu blízcí. Nikdy jsem s nimi nebyl v boji. Byli to oni, kteří mě dostali do hudby. Máma a táta mě dostali do Black Sabbath (Předtím než jsem byl break tanečník).

Jaký je největší výmysl o slávě?

Největší výmysl je, že sláva přivádí pohodu. Máš stále všední život. 

Čeho se bojíš?

Mám spoustu fobií. Jsem extrémně klaustrofobický, jako když jsem u brány a nemůžu otevřít dveře. křičím. Není to křik jako vřískot, ale jsem opravdu zoufalý a začnu se třást. Bojím se tak hodně. Nemohu být dlouho ve velkém davu, začnu se opět třást ...

Zmiňuješ sebevraždu ve svých textech. Jak opravdové jsou tyto pocity pro tebe? Neuděláš to co Kurt Cobain?

Je to všechno velmi realistické. Nemohl bych spáchat sebevraždu jen kvůli tomu, že vím, že má rodina by byla neuvěřitelně zraněna. Zmínky sebevraždy v mých písních jsou více jako: co když by bylo všechno lepší kdybych byl mrtvý? Nechci, aby si někdo myslel, že zmiňuji sebevraždu, protože ji mohu spáchat a možná by o tom měli přemýšlet lidé, kteří na to mysleli, protože to není .... 

Kurt také mohl zkusit změnit svůj život.

Ale čestně, kdyby to udělal, byl by to ještě Kurt Cobain. Nebyl by dále vnímán jako osoba, která je spasitelem pro milion teenegarů.

Pojďme zpět. Na jakou první věc si vzpomínáš?

Měl jsem záchvat zuřivosti a můj otec mě vzal kolem boku asi třicetkrát. Byla půlnoc. Měl jsem asi rok. 

A tvá oblíbená vzpomínka na dětství?

Asi každé vánoce a narozeniny, když jsem dostával dárky (smích). Všichni seděli kolem a každý se díval na mě, byl jsem šťastný.

Jaký nejlepší dárek jsi dostal?

Mou kytaru. Když jsem měl 11 dostal jsem elektrickou kytaru za 80 dolarů. Jmenovala se Rock Me. 

Co jsi zdědil po rodičích?

Otcovu netrpělivost a po mámě určitě vlasy. Nikdy jsem nechtěl ublížit zvířeti nebo něco, ani mouše. To mám po mámě.

Takže nezabiješ ani pavouka?

Ne (smích). Trochu se jich bojím, ale stále je mohu přesunout jinam, dám je do hrníčku a odnesu je na zahradu. 

(Po všimnutí si jeho tetování "zvířecí svoboda") Kdy jsi se stal veganem?

Jsem vegetarián asi od 16. Udělal jsem to čistě kvůli zvířatům. Přestal jsem jíst maso, ale chybí mi kuřata. Jsem trochu rozhněván, ale mám velmi rád kuřata. A pak jsem se rozhodli udělat celou věc.

Jsi ambiciózní člověk?

Někdy ano a někdy ne. Můj život je černobílý, někdy je to dobré a někdy špatné (smích). Někdy chci jen sedět v pokoji a nic nedělat.

Jaká je tvá představa absolutního štěstí?

Jen mít hromady dobrých not a hrát (smích). Někdo by mohl najít štěstí v žiti ve velkém domě s kinem. A spoustu zvířat. 

Jakou vlastnost na sobě nemáš rád?

Každého, než ho poznám nenávidím. Odsuzuji lidi, snažím se to zastavit, ale je to velmi těžké, protože nenávidím každého, než poznám jaký je. Zvítězí nade mnou... Ty jsi také zvítězil.

Jo. Samozřejmě můžeš lhát.

Ne. Nelžu. 

Jakou vlastnost máš rád?

Jak zacházím se svým psem. To je skvělé. Má dobrý život.

Tak při jaké příležitosti lžeš?

Abych neurážel lidi. Ne neurážel, více zranil, protože urážím hodně lidí. Říkám jen malé lži, abych uchránil lidi od zraněni... nebo sebe od velkého problému (smích). 

Kam se chceš dostat do 50?

Určitě nechci být v rocku and rollovém průmyslu. Nerad bych ztratil celý svůj život ve světle a každý by se na tebe díval jak jsi starý, tlustý a ošklivý a jak jsi ztratil hudbu. Chci skončit dřív, než budu příliš smutný.

Kde by jsi právě chtěl být?

Doma s mým psem a sledovat Ricki Lake. 

To je příšerné Danieli.

Možná pro tebe, ale pro mě je to nebe.

Kdy jsi naposledy plakal?

Neplakal jsem roky. Dokonce i když se něco strašného stane, nemohu plakat. 

Já jsem plakal dokonce u Dawson's Creek.

Opravdu? Dawson's Creek, myslím že mám rád tu show. Udělalo to na mě dojem.

Jak by jsi chtěl zemřít?

Chtěl bych zemřít velmi rychle. 

Jak dopadli tvé zkoušky?

Lépe než jsem čekal. Jen jsem tam přišel a udělal je. Nechodil jsem do školy více jak půl roku.

Máš kolem sebe lidi, jak se s nimi cítíš?

Jsem šťastný, máme štěstí. Ne není to štěstí, jen jsme našli správné lidi. Úplně věříme našemu managementu a naší nahrávací společnosti, jsou úplně otevření tomu co chceme dělat. 

Uvažoval by jsi o změně společnosti?

Ne, nemyslíme na odchod. Naše společnost je skvělá, podporuje nás, jsme šťastní tam kde jsme (pauza). Ačkoliv t,o domnívám se, závisí na tom kolik peněz nám nabídne jiná společnost. Vidíš, řekl jsem ti že nelžu (smích).

Co když ti někdo nabídne 100 milionů dolarů?

Byl bych pryč, 100 milionů, sakra. 

Co by jsi s nimi dělal?

Vydal bych rychle pět alb! Pak peníze, koupě lodí a aut, bytů (smích). Nakrmil bych státy.

Jaká je tvá oblíbená cesta? Je to trochu jako Smash Hits, že?

Zni to jako Dolly! Jen vtipkuji. (Dolly a Smash Hits jsou časopisy pro mladé)

Jsi v nedávném kvizu Dolly.

Já. 

Byl to kviz "kdo je tvá oblíbená rocková hvězda" a byl jsi to ty.

Skvělé. Pojďme to zapnout později.

Ben Gillies 

Co si myslíš o této desce?

Opravdu se mi líbí. Doufejme, že se dostaneme zpět k našim rockovým kořenům na čtvrté desce.

Proč jsi nic nenapsal?

Jednoduše, protože jsem se bavil, skončili jsme školu, ukončili jsme turné Freak Show a nechtěl jsem se o nic starat celý rok, tak je to. Johnsy zůstal doma, nechodil ven a napsal spoustu písní. 

Co jsi si myslel. když ti donesl Miss You Love?

Nebyl jsem překvapený. Nedělali jsme takové písně dřív, ale bylo to skvělé.

Popiš druhé.

Chris je tichý, ale když je opilý jeho opravdová stránka vychází ven, je výtržník. Rád odpočívá. Daniel, já mu říkám "poustevník", protože pořád spí a když se probudí tak nic moc nedělá. 

Jaké nejdivnější věci si lidé o Silverchair myslí?

Nejdivnější věc, kterou si lidé myslí - a nejveselejší, je že nehrajeme na albech. To je skvěle veselé. Většina lidí si myslí, že jsme skupina jako... jen jezdíme a máme veselí a koktejly ....

Myslel jsem, že jsi originální rockový chlapec.

Jo, nevadí mi pití teď a opět, ale další to je staré hovno. Jsi na cestě, sedíš v černé krabici celou noc, sedíš v hotelu, čekáš na letadlo... . 

Co by jsi chtěl říct fanouškům?

Neposlouchejte co někdo říká o desce, musíš si to poslechnou a udělat si vlastní názor. Nemůžeš dát na slova druhých.

Neuvažuješ co na to Daniel?

Nejsem fanoušek některých textů. Ve Spawn Again, kde zpívá o právech zvířat, je to veselé, protože já a Chris jíme maso téměř každou noc. 

Steak a vegan.

Yeah, ale naštěstí rodiče mé přítelkyně vaří různé věci každý večer. Chodím tam a když mi dají něco nového na talíř říkám "oh ne". Ale oni mě přesvědčí abych to snědl. Potom přijdu domů a říkám: mami to musíme dělat.

 

Chris Joannou

Tak jak jsi nadšený novou deskou?

Jsem, protože je to tak jiné. Jiné než Freak Show a než Frogstomp, je to velký krok. 

Co jsi si myslel, když jsi poprvé slyšel nové písně?

Bylo to trochu zvláštní. Některé z myšlenek Daniela byly tak různé, zněli velmi zajímavě, ale trvalo mi chvíli, než jsem se do nich dostal, měl jsem nějakou konstrukci v hlavě. Ale skončilo to, opravdu jsem to objevil.

Pociťuješ nátlak úspěchu jako obavu jak se bude tato deska prodávat?

Vždycky máš pochybnosti ve své hlavě, ale musíš to zatlačit zpět a myslet na pokračování, na koncerty apod. Je to těžké, protože to ještě neslyšelo hodně lidí. Myslím, že za měsíc nebo dva dostaneme nové vibrace. 

Co tvý rodiče na tvůj úspěch?

Myslím, že pro ně je to teď normální ve smyslu, že odjíždím pryč a dělám takové věcí.

Je dobré, že škola skončila?

Oh ano. (smích) Cítím se krásně skvěle, že je ta doba pryč, začátek loňského roku nebyla žádná škola, žádná skupina, bylo to jako - Co budeme dělat? - Trochu mě to nudilo, trvalo chvíli než jsem dostal z mysli nedělat nic.

Jaký je největší mýtus o Silverchair?

Nejsměšnější je, že si někdo myslel, že jsem bral heroin. 

Jak by jsi popsal Bena a Daniela?

Ben je jednoduchý, je velmi společenský, ochotný všechno zkusit, kromě toho je na jídlo. Je na řízek a tři zeleniny. A Daniel. V tvořivém smyslu. Můžeš to poznat z jeho písní.

Co o nich můžeš říct co nikdo neví?

"Řetězová pila" tak říkají Benovi, protože chrápe a když byl Daniel mladší spadl na kámen, dopadl na ústa a musel je jit sešít. 

Co doufáš, že přijde s tímto albem?

S Frogstomp a Freak Show jsem postavily základy a teď uděláme zlom. Myslím, že doba s tím počítá.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář